Litecoin Fiyatı Ne Kadar? ₺1,021.33 - Litecoin Fiyat Grafiği

Litecoin güncel fiyatı TL kuru ile ₺1,021.33 oldu. Litecoin güncel fiyat grafiği ve fiyat değişimlerini sayfamızda bulabilirsiniz.

Alış-satış Litecoin
 • litecoin
  Litecoin (LTC)
 • Canlı Fiyat
  ₺1,021.33
 • 24s %
  -0.75%
 • Piyasa Değeri
  ₺72.74 B
 • Hacim
  ₺5.35 B
 • Mevcut Tedarik
  71.29 M LTC
 • Rütbe
  22

Kripto Hesaplayıcı

Fiyat Grafiği


Loading Data
Please wait, we are loading chart data

Kripto Para Hakkında

Litecoin Hakkında

Litecoin ikonLitecoin, Charlie Lee tarafından yaratılan blockchain teknolojisini kullanan bir kripto para birimidir. Litecoin, Bitcoin protokolüne göre oluşturulmuştur ancak kullanılan karma algoritma açısından farklılık gösterir. Litecoin, madencilik algoritması bellek yoğun Scrypt yazılımını kullanır. Adından da anlaşılacağı gibi Bitcoin'in daha 'lite' yani hafif ve hızlı bir versiyonunu oluşturmak hedeflenmiştir.

Litecoin, Bitcoin'den sonra popülaritesini arttıran kripto paralardan biridir. Litecoin, en öne çıkan altcoin'lerden biridir ve eski Google çalışanı ve Dünyaca ünlü kripto para cüzdanı Coinbase'de yöneticilik yapmış olan Charlie Lee tarafından oluşturulmuştur. Litecoin'in Bitcoin'den farklı olarak sunabildiği değişiklik, bir blok ya da işlem oluşturmak Bitcoin en 10 dakika harcarken kendisinin sadece 2.5 dakika harcamasıdır.

Hızlı kullanımı olması Litecoin'in günlük işlemlerde, kahve almak gibi basit işlemlerde, kullanılabilme ihtimalini arttırmaktadır. Ancak büyük madencilik şirketlerini Litecoin'den uzak tutuyor çünkü karlarını başka bir madeni parayla değiştirerek kolayca optimize edemiyorlar ve daha merkezi olmayan bir deneyime katkıda bulunuyorlar. Litecoin ayrıca daha büyük bloklara ve dolaşımda daha fazla madeni paraya sahiptir, bu da onu işlem sırasında daha uygun maliyetli ve hızlı hale getirir.

Litecoin, Bitcoin'den çok daha hızlı işlem yapabilir, ancak yatırımcıların işlem yapmadan önce bilmesi gereken bir dizi başka özellik de vardır. Litecoin, daha hızlı işlem yapma kabiliyeti nedeniyle daha yüksek hacimlerde işlem yapabilir ve Bitcoin ölçeğinde işlem yapmaya çalışırsa, bir kod güncellemesine ihtiyaç duyulur. Bununla birlikte, Litecoin'in blokları daha büyük olacak, ancak daha fazla "sahipsiz blok" olacak. Litecoin'in daha hızlı blok süresi, çift harcama saldırıları riskini azaltır ki bu, her iki ağın aynı karma gücüne sahip olması durumunda teoriktir.

Litecoin için alınan işlem onay süresi ortalama olarak yaklaşık 2,5 dakikadır (Bitcoin'in 10 dakikasına kıyasla). Litecoin ağının 84 milyon birim kripto para ile sınırlanması planlanıyor. Yani Bitcoin'in 21 milyon sınırlı kripto parasına karşılık Litecoin'de 84 milyon sınırlı kirpyo para olacaktır.

Litecoin, ASIC madencilerinin bu madeni paraları çıkarmasını önlemek için Scrypt karma algoritması nedeniyle diğer birçok popüler alternatif para birimine (örneğin Dogecoin) ilham vermiştir.

Litecoin Nedir ve Ne Zaman Çıktı?

Bitcoin ile aynı çalışma prensibine sahip olan Litecoin, temelde Bitcoin sistemindeki bazı hataların giderilmesi amacıyla ortaya çıkmıştır. Herhangi bir merkeze bağlı olmayan Litecoin’in kısaltması LTC’dir. Blockchain sistemi üzerinde işlem gören Litecoin, ilk çıktığında popüler olmayı başarmış ve altcoinler arasında ön plana çıkmıştı. Daha hızlı blok oluşturma hızına sahip olan Litecoin, birçok kripto paradan daha hızlı işlem yapılmasını sağlıyor.

Litecoin’in ortaya çıkış yılı ise Ekim 2011 olarak belirtilmiş. İlk altcoin olma özelliğine sahip Litecoin’in her geçen gün biraz daha popüler olduğu biliniyor.

Litecoin Kurucusu ve Sahibi Kim?

2011 yılının Ekim ayında ortaya çıkan Litecoin’in kurucusu ve geliştirici Charlie Lee’dir. 2007 yılında Google’da yazılım mühendisi olarak görev yapan Lee, Litecoin öncesinde Fairbix adında bir kripto para projesine imza attı ama bu kripto para eksikleri sebebiyle piyasada kalıcı olmayı başaramadı.

Litecoin’in kurucusu Charlie Lee olsa da bu kripto paranın sahibi Lee değil. Merkezsiz yapısı sayesinde herkes, bu kripto paranın sistemine dahil olabilir ve LTC’nin gelişimine katkı sağlayabilir. Hatta Litecoin kurucusu Charlie Lee, 2017 yılında elindeki tüm LTC’lerini sattığını açıklamıştı.

Litecoin Nasıl Alınır ve Satılır?

Litecoin, dünyadaki en popüler kripto paralardan biri. İlk altcoin olan Litecoin, bu sayede birçok kripto para borsasında kendine yer bulabiliyor. Türkiye’deki en ünlü kripto para borsalarından BtcTürk, Paribu, Bitci gibi borsalardan Litecoin’e erişim sağlayabilirsiniz. Binance, Coinbase, Bitfinex, Bitstamp gibi borsalarda da Litecoin listeleniyor.

Hem Türk kripto para borsalarından hem de yabancı borsalarda listelenen Litecoin’i satın almak için güvenilir bir borsaya üye oluyorsunuz. Türk borsalarının büyük bir bölümü Papara ve havale yöntemleriyle yatırım kabul ediyor. Yabancı borsalara da kredi kartı ile yatırım yapabiliyorsunuz. Bu yatırımı yaptıktan sonra LTC satın alma ekranından ne kadarlık LTC almak istediğinizi giriyor ve işlemi onaylıyorsunuz. Mevcut LTC’leri satmak için de aynı işlemi yapıyorsunuz. LTC satış ekranından satmak istediğiniz LTC miktarını giriyor ve işlemi tamamlıyorsunuz.

Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dünyanın en popüler kripto paralarından Litecoin üretmek için Litecoin madenciliği yapılıyor. Litecoin madenciliği yapmak için aynı Bitcoin madenciliğindeki gibi ASIC cihazlara ihtiyaç duyuluyor. Her geçen gün biraz daha masraflı olan bu cihazlarla LTC üretimi yapabilirsiniz.

LTC madenciliğini evinizde de yapma şansınız bulunuyor. Güçlü bir donanıma sahip olan kişiler evlerinde bu şekilde madencilik yapabiliyor ama burada da artan masraflar görülüyor. Çok fazla sayıda GPU satın alınması gerektiği için kabarık elektrik faturaları sizleri beklemekte. Bu yüzden de ucuz elektrik kullanılan Asya dışında Litecoin madenciliği pek yapılmamaktadır. Sonuç olarak; Litecoin madenciliği şu an için çok kazançlı bir şey değil. Bu yüzden Litecoin sahibi olmak isteyen kişilere LTC listelenen borsaları öneriyoruz.

Geçmiş Fiyat Verileri

Tarih Fiyat Hacim Piyasa Değeri

Kripto Para Cüzdanları

# Borsa Çift Fiyat Hacim (24 saat) Güncelleme

Teknik Analiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?