Bitcoin Fiyatı Ne Kadar? ₺345,035.14 - Bitcoin Fiyat Grafiği

Bitcoin güncel fiyatı TL kuru ile ₺345,035.14 oldu. Bitcoin güncel fiyat grafiği ve fiyat değişimlerini sayfamızda bulabilirsiniz.

Alış-satış Bitcoin
 • bitcoin
  Bitcoin (BTC)
 • Canlı Fiyat
  ₺345,035.14
 • 24s %
  -1.05%
 • Piyasa Değeri
  ₺6,587.01 B
 • Hacim
  ₺298.48 B
 • Mevcut Tedarik
  19.08 M BTC
 • Rütbe
  1

Kripto Hesaplayıcı

Fiyat Grafiği


Loading Data
Please wait, we are loading chart data

Kripto Para Hakkında

Bitcoin Hakkında

Bitcoin ikonBitcoin, blockchain teknolojisine dayalı ilk başarılı kripto paradır. Bitcoin para birimi BTC'nin işlemine ve üretimine hiçbir merkez bankası veya resmi otorite dahil değildir. Tamamen bağımsızdır. Satoshi Nakamoto takma adını kullanan anonim bir kişi veya grup tarafından oluşturulmuştur. Kaynak kodu, açık kaynaklı bir proje olarak halka açıktır. Dileyen herkes kaynak koduna bakabilir ve geliştirme sürecinin bir parçası olabilir.

Bitcoin para kavramını tamamen yenilemiş ve kripto para fikrini ortaya çıkarmıştır. Fikir, herhangi bir merkez bankası benzeri bir merkezi otoriteden bağımsız, güvenilir, doğrulanabilir ve şeffad bir şekilde elektronik olarak aktarılabilecek bir değişim aracı üretmekti. Mobil ödemeyi kolaylaştıran, çok düşük işlem ücretleri sağlayan, kimliğinizi koruyan ve merkezi bir otorite veya banka olmadan her zaman her yerde çalışabilen dijital bir kripto para birimidir.

Bitcoin, toplamda yalnızca 21 milyon BTC'ye sahip olacak şekilde tasarlanmıştır: Bu nedenle sonu belli olan ve deflasyonist bir para birimidir. Bitcoin, ortalama işlem onaylama süresi 10 dakika olan SHA-256 hash algoritmasını kullanır. Bitcoin işlemlerini onaylayan ve bu sayede BTC kazananlara madenci adı verilir. Bugün madenciler, yalnızca Bitcoin madenciliğine adanmış ASIC çipini kullanarak Bitcoin madenciliği yapıyorlar.

İlk başarılı kripto para birimi olan Bitcoin; Litecoin, Monero ve Ripple benzeri diğer alternatif para birimlerine ilham verdi. Kripto para birimi daha sonra Ethereum'un akıllı sözleşmesinin yeniliğiyle başladı ve bu da EOS, Tron gibi diğer harika projelerin geliştirilmesine yol açtı. Bugün kripto para denildiğinda akla Bitcoin gelir ve tüm kripto paralar içerisindeki ağırlığı %60'ın üzerinde seyretmektedir. Bitcoin dışındaki kripto paralara 'altcoin' adı verilir.

Bitcoin Nedir ve Ne Zaman Çıktı?

Bitcoin, 2009 yılında ortaya çıkan bir dijital para birimidir. İnternet para birimi olarak da lanse edilen Bitcoin’in resmi kuruluşlarla herhangi bir ilişiği olmadığı biliniyor. Elektronik para birimi olan Bitcoin’in kısaltması ise BTC’dir.

Resmi kurumlarla herhangi bir ilişiği olmayan ve merkezsiz yapısıyla dikkat çeken Bitcoin 2008 yılında tasarlandı. 3 Ocak 2009 yılında ise resmi olarak ortaya çıktı. Her geçen yıl biraz daha gelişim gösteren Bitcoin’in en popüler kripto para olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Bitcoin Kurucusu ve Sahibi Kim?

2009 yılında piyasaya adım atan Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto adında biridir ama hâlen bu ismin tek bir kişi mi yoksa bir grup olduğu mu bilinmemektedir. Satoshi Nakamoto’nun 2021 yılı itibariyle henüz ortaya çıkmaması da Bitcoin’in kurucusu kim sorusunu gerçekte yanıtsız bırakmaktadır. Craight Wright isimli Bitcoin SV kurucularından birisi Satoshi olma iddiası taşısa da buna sadece gülünüp geçilmektedir.

Bitcoin ile ilgili merak edilen sorulardan bir diğeri ise Bitcoin’in sahibinin kim olduğu ve kimler tarafından bu kripto paranın kontrol edildiğidir. Bitcoin’in herhangi bir sahibi olduğunu söylemek kolay değil. Bu başarılı kripto herhangi bir kurum tarafından da kontrol edilmiyor. Merkezsiz yapısı sayesinde popüler olan Bitcoin’de herkes bu sistemin bir parçası olabilir.

Bitcoin Nasıl Alınır ve Satılır?

Her geçen gün biraz daha popüler olan Bitcoin’i satın almak isteyen biri Bitcoin borsalarını ziyaret edebilir. Bu borsaların Türkiye merkezli olanlarından BtcTürk ve Paribu rakiplerinden bir adım öndedir. Dünyada ise Coinbase, Bitstamp ve Binance gibi borsalar üzerinden Bitcoin alabilir veya mevcut Bitcoin’lerinizi satabilirsiniz.

Bitcoin almak için yukarıda belirttiğimiz veya daha güvenilir bulduğunuz bir borsaya üye oluyorsunuz. Kimlik bilgilerinizi onaylattıktan sonra bu sitelere yatırım yapabiliyorsunuz. Türkiye’deki borsalara havale veya Papara ile yatırım yapabiliyorken, Türkiye odaklı çalışmayan borsalarda kredi kartı kullanabiliyorsunuz. Yatırım yaptıktan sonra BTC satın alma bölümünden işlem yapabilirsiniz.

Aldığınız Bitcoin’i satmak için de Bitcoin sat bölümünden satmak istediğiniz BTC tutarını giriyorsunuz ve işlemi onaylıyorsunuz. Ortalama 1 dakika içinde satış işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği, BTC piyasası içinde yapılan işlemleri onaylamak, transferleri sağlamak ve yeni Bitcoin’ler üretmek için yapılır. Madencilik yapma yolları ise temelde üçe ayrılmaktadır.

Donanım ile BTC madenciliği yapmak şu an için popüler yöntemlerden biri. Madencilik için ortaya çıkan ASIC cihazlar satın alarak bu işlemi yapabilirsiniz. Bununla birlikte cihazların maliyetinin artması kısa vadede kazanç elde edilememesine neden oldu.

Daha düşük maliyetle madencilik yapmak isteyenler ise Dualmine ve S4mining gibi sitelere yöneliyor. Online cihaz gücü kiralayarak madencilik yapıyor ve bu şekilde kazanç elde edebiliyorsunuz. Türkiye merkezli S4mining bu sistemle ne kadar kazanılabileceğini ana sayfada açıklamış.

Bilgisayarla Bitcoin madenciliği yapmak da mümkün ama artık bu yöntem çok kazançlı değil. Hatta birçok kişinin evde BTC üretmenin mümkün olmadığını belirttiği biliniyor. Ekran kartlarının fiyatlarının inanılmaz artması ve verimsiz bir üretim şekli olmasına rağmen hâlen birçok kişinin üretim yapmaya çalıştığı biliniyor. Sizler de bu şekilde deneme yapmak istiyorsanız Nicehash ve Minergate gibi programları indirebilirsiniz.

Geçmiş Fiyat Verileri

Tarih Fiyat Hacim Piyasa Değeri

Kripto Para Cüzdanları

# Borsa Çift Fiyat Hacim (24 saat) Güncelleme

Teknik Analiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?