Türk Bitcoin Borsaları

Türk Bitcoin BorsalarıTürkiye’de her geçen gün biraz daha popüler olan Bitcoin’i satın alabileceğiniz yerlere Bitcoin borsaları deniyor. Ülkemizdeki borsaların sayısı da her geçen gün biraz daha artıyor. Türk Bitcoin borsalarını ve bu borsaların sahip olması gereken özellikleri sizler için inceledik.

Bitcoin ve diğer kripto paralarla ilgili araştırma yapan bir kişi, bu kripto paraları satın alabileceği güvenilir yerlere de sorunsuz bir şekilde ulaşmak istiyor. Türk Bitcoin Borsaları bu hedef için çok önemli bir yer teşkil ediyor.

Dünyanın dört bir yanında hizmet veren güvenilir Bitcoin borsaları olduğu gibi Türkiye odaklı çalışan borsaların da sayısının arttığı görülüyor. Türk Bitcoin borsalarını seçerken dikkat etmeniz kriterler ise globalden biraz daha farklı.

Türk Bitcoin Borsaları Nasıl Seçilir?

Türkiye kripto para piyasasına baktığımızda her geçen gün farklı borsaların piyasaya adım attığı görülüyor. Ortada kripto para yatırımcılarını koruyacak bir yasa olmadığı için de Türkiye odaklı bir Bitcoin borsası seçerken çok daha dikkatli olmak gerekiyor. Türkiye’deki Bitcoin borsalarında olması gereken özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Güvenilirlik: Türkiye’deki bir Bitcoin borsasına yatırım yapmaya karar veren biri ilk olarak bu Bitcoin borsasının güvenilirliğini araştırmak zorunda. Türkiye dışında da güvenilirlik araştırması yapmak önemli ama Türkiye’deki şartlar ülkemizdeki bir borsa için daha detaylı araştırma yapmayı zorunlu kılıyor. Güvenilirlik araştırması ise 3-4 farklı şekilde yapılabilir. İlk olarak Bitcoin borsası hakkında yapılan yorumları inceleyebilirsiniz. Olumlu yorumlar alan Türk Bitcoin borsasına yatırım yaptığınızda sorun yaşamayacaksınız. Bunun yanında vergi numarası ve benzeri bilgileri de araştırmak mantıklı olacaktır. En azından şirketin paravan bir şirket olmadığını bu sayede anlayacaksınız. İlgili borsanın sahibini, arkasındaki şirketi ve benzerlerini de incelemeniz durumunda güvenilir bir Türk Bitcoin borsasına ulaşacaksınız.
 2. Listelenen Kripto Paralar: Türk Bitcoin borsalarında geçtiğimiz yıllarda sadece Bitcoin listeleniyordu. Hatta 1-2 yıl öncesine kadar Bitcoin ile birlikte Litecoin yer alıyor, geri kalan kripto paralara erişim sağlamanız mümkün olmuyordu. Son dönemde geniş bir yatırım listesiyle kripto para yatırımcılarının karşısına çıkılıyor. Sizler de Ripple, Dash, Monero, Tether, EOS, ATOM ve benzeri kripto paralara yer veren Türk Bitcoin borsalarını tercih edebilirsiniz.
 3. Tasarım: Türk Bitcoin borsalarının globaldeki borsalara baktığımızda tasarım olarak bu borsaların gerisinde kaldığını söyleyebiliriz. Öte yandan son dönemde piyasaya adım atan borsaların bu noktada da farkı kapattığı söylenebilir. Kullanışlı bir site yaratan Türk Bitcoin borsalarında sorunsuz bir şekilde hizmet alabilirsiniz.
 4. Para Yatırma Protokolü: Türkiye’deki Bitcoin borsalarının ödeme konusunda zaman zaman sıkıntılar yarattığı biliniyor. Alternatif ödeme yöntemleri yerine sadece Banka Havalesi yöntemini tercih ediyorlar. Bunun yanında Papara adı verilen online cüzdanın da birçok Türk Bitcoin borsasının yatırım bölümünde kendine yer bulduğu görülüyor. Yöntemlerin yanı sıra yatırım limitlerinin de önemi büyük. Bazı borsaların çok yüksek miktarlar dışında yatırım kabul etmediği görülüyor. Bu da Bitcoin ve diğer kripto paraları denemeyi düşünenleri sektörden uzaklaşıyor. Geniş yatırım yöntemleri ve düşük limitlerle kripto para yatırımcılarının karşısında çıkan Bitcoin borsalarını tercih edebilirsiniz.
 5. Destek Ekipleri: Yavaş yavaş Bitcoin ve diğer kripto paralara birçok kişinin aşina olduğu gözlemleniyor. Öte yandan hâlen ister istemez birtakım sorunlar ortaya çıkabiliyor. Anlık sorunlarınızı Türk Bitcoin borsalarının destek ekipleriyle görüşerek çözüme kavuşturabilirsiniz. İlgili davranan ve günün her saati online olan bir destek ekibi bulunan Türk Bitcoin borsalarını tercih edebilirsiniz.
 6. Üyelik Protokolü: Türkiye’deki hemen hemen her Bitcoin borsasının üyelik aşamasının ardından belge talebinde bulunduğu biliniyor. Kimlik ve adres belgelerini gönderdiğiniz bu sitelerin bu belgelerin dışına çıkmadığını araştırmanız gerekiyor. Ekstra belgelerle sizi yoracak sitelerden uzak durmalısınız.
 7. Para Çekme Protokolü: Bazı Türk Bitcoin borsalarında para çekme aşaması en azından ilk çekimde uzun sürebiliyor. Güvenlik sebebiyle 1 gün bekleten siteler mevcut. Eğer özellikle çekim konusunda bu şekilde bir hassasiyetiniz varsa bu konuyu araştırarak Türk Bitcoin borsası seçimini yapabilirsiniz.

En Popüler 5 Türk Bitcoin Borsası

Türkiye’de işini iyi yaptığı kanıtlanan ve yatırımcılara en ufak bir sorun dahi çıkarmayan birçok Bitcoin borsası bulunuyor. Bu Bitcoin borsalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. BtcTürk logoBtcTürk: Türkiye piyasasında Bitcoin borsası denildiği anda akla gelen borsalardan biri BtcTürk. En başarılı ve en popüler borsalar arasında yer alan BtcTürk’ün genel olarak yatırımcılara herhangi bir sorun çıkarmadığı biliniyor. Türkiye Milli Takımı ana sponsoru olan ve sosyal medyayı aktif kullanarak dikkat çekmeyi başaran BtcTürk’ten memnun kalacaksınız. Tübuk ailesinin kurucusu olduğu şirket her geçen gün büyümeye devam ediyor.
 2. Paribu logoParibu: Reklam filmleri ve özel sponsorluk anlaşmalarıyla son döneme damga vuran Paribu, Türkiye piyasasının en başarılı Bitcoin borsalarından biri. Bitcoin dışında farklı kripto paralara da yer veren Paribu, piyasanın en güvenilir borsaları arasında yer alıyor. BtcTürk ile beraber Paribu da Dünya çapından bilinen Bitcoin borsalarından biri olma yolunda ilerliyor ve dış pazarlara da açılma hedefi taşıyor.
 3. Bitci logoBitci: Reklam filmleriyle popüler olmayı başaran Bitci, son dönemde sponsorluk anlaşmalarıyla da dikkat çekti. TBF ve Karşıyaka ile anlaşmalar imzalatan Bitci’nin ilerleyen haftalarda daha da popüler olacağı tahmin ediliyor. Birçok kripto paraya erişim sağlayabildiğiniz Bitci’nin verdiği hizmetlerden memnun kalacaksınız. Bitci ayrıca hem Türk hem de yabancı spor kulüpleri ile ortak coin çıkartarak da dikkat çekiyor.
 4. Vebitcoin logoVebitcoin: Piyasanın gözde kripto para borsaları arasında yer alan Vebitcoin, her geçen gün biraz daha popüler olmayı başarıyor. Hizmetleriyle fark yaratan ve Bitcoin ile birlikte birçok kripto paraya yer veren Vebitcoin’in hâlen tam olarak Türkiye odaklı çalıştığını söylemek ise zor. Ancak Coinmarketcap başta olmak üzere uluslararası piyasa analizlerinde Türk şirketi olarak geçiyorlar ve işlem hacimleri ile dikkat çekiyorlar.
 5. Coinzo logoCoinzo: Türkiye’deki popüler kriptıo para borsalarından biri olan Coinzo, Bitcoin ile birlikte farklı kripto paralara da yer veriyor. Yavaş yavaş popüler olan Coinzo’nun mobil uygulaması ise kullanıcılar tarafından övgüyle bahsediliyor. Şirketin önümüzdeki dönemde biraz daha popüler olması bekleniyor. Şu an için uluslararası piyasalarda da geçerli bir Türk Bitcoin Borsası olarak listelenen Coinzo listemizde beşinci sırada.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?