Bitcoin Hakimiyeti

Bitcoin logoBitcoin’in tüm kripto para pazarındaki değerin yüzde kaçına sahip olduğunu belirten Bitcoin Hakimiyeti yüzdesini alttaki tablomuzda bulabilirsiniz. Kripto paraların toplam piyasa değeri, 24 saatlik işlem hacmini ve Bitcoin’in toplam kripto pazarının yüzde kaçını oluşturduğunu tablolarımızda bulabilirsiniz.

Tablolarımız sırası ile USD ve TL bilgilerine göre hazırlanmıştır ve anlık olarak güncellenmektedir. Piyasa değerini ve 24 saatlik Cilt verilerini ‘B’ yani Milyar cinsinden kısaltılmış olarak tablomuzda bulabilirsiniz. Bitcoin Hakimiyeti ise yüzde olarak tablolarda yer almaktadır.

  • Piyasa Değeri: $2,453.40 B
  • 24s Cilt: $37.11 B
  • BTC Hakimiyeti:51.48%
  • Piyasa Değeri: ₺80,545.07 B
  • 24s Cilt: ₺1,218.39 B
  • BTC Hakimiyeti:51.48%

Bitcoin Hakimiyeti Nedir?

Bitcoin Hakimiyeti verisi tüm kripto paraların piayasa değerleri toplamı ile Bitcoin’in piyasa değerinin karşılaştırılması ile elde edilmektedir. BTC Dominance olarak da bilinen Bitcoin Hakimiyeti verisi Bitcoin’in genel kripto ekonomisinde ne kadar önemli olduğunu göstermek için oluşturulmuştur.

Sadece 2017 ve 2018’de kısa sürelerle %40’ın altına düşen Bitcoin Hakimiyeti çoğu zaman %50’nin üzerindedir. Bu da kripto paraların toplam değeri denildiğinde bunun en az yarısının tek başına Bitcoin’e ait olduğunu göstermektedir.

Bitcoin Hakimiyeti Tablosu

Bitcoin Hakimiyeti Tablosu

2013 ile 2020 yılları arasında hesaplanmış olan Bitcoin Hakimiyeti verilerini üstteki tablomuzda bulabilirsiniz. Tabloda da görüldüğü gibi BTC Hakimiyeti 2017 ve 2018’deki 3 dönem haricinde hiç %40‘lık çizginin altına düşmemiştir. 2017-2019 arasında ‘alt sezonu’ olarak da bilinen zaman aralığı hariç %50‘nin altına da düşmemiştir ve 2020 sonu itibariyle %60‘ın üzerinde seyretmektedir.

Bitcoin Hakimiyeti Neyi Gösterir?

  • Kripto para yatırımcılarının duyarlılığını ölçmek için Bitcoin Hakimiyeti endeksine göz atabilirsiniz. Tüm pazarlarda olduğu gibi kripto paralarda da fiyat arz ve talebin buluşması ile oluşur. Bu endeskte Bitcoin fiyatının altcoinlere göre etkinliğini ölçebilirsiniz.
  • Bitcoin Hakimiyeti endeksinin yüksek olmasının bir diğer anlamı da yatırımcıların risk almaktan kaçındığı şeklinde yorumlanabilir. Global kriz anlarında Bitcoin de aynı altın gibi güvenilir bir yatırım limanı gibi işlem görebilmektedir. Bu anlarda yatırımcıların Bitcoin’e yönelmesi ile indeks artarken, diğer zamanlarda risk alan yatırımcılar altcoin’lere yönelerek indeksin düşmesine neden olmaktadır.
  • Altcoinlerin düşmeye başladığı pazarlarda yatırımcılar kripto varlıklarını Bitcoin’e çevirmeye meyillidir. Bu da endeksin artmasına yol açan bir başka etkendir. Yüksek bir Bitcoin Hakimiyeti endeksi altcoin’lerde ayı pazarının habercisidir.

Bitcoin Değeri Tablosu

Bitcoin Hakimiyeti verisini doğrudan etkileyen Bitcoin değerinin değişim tablosunu altta bulabilirsiniz. Bitcoin’in değeri altcoin’lerin toplamına göre daha hızlı arttıkça Bitcoin Hakimiyeti verisi yükselmektedir. Bu nedenle Bitcoin değerini takip etmek Bitcoin Hakimiyeti konusunda önemli bir veri teşkil eder.

Görüntülenecek herhangi bir para birimi seçmediniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?