Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto Para Nasıl Alınır?Dünyanın dört bir yanında alıcısı bulunan kripto paralar, her geçen gün biraz daha popüler oluyor. “Kripto para nasıl alınır?” sorusu da bu popülerlik sürecinde cevabı merak edilen soruların başında geliyor.

Kripto paraların özellikle Türkiye’de her geçen gün biraz daha popüler olduğu görülüyor. Bununla birlikte hâlen bu sektöre yabancı olan ve kripto paralara nasıl sahip olunacağını bilmeyen kişiler bulunuyor. Bu kişilerin gündeme getirdiği soru ise “kripto para nasıl alınır?” şeklinde oluyor.

Kripto para alımı yapmak 5 adımda tamamlanabilecek kolay bir süreçtir. Yalnız bunu yapmadan önce kripto para alım satımlarının riskli olduğunu belirtir, yatırımlarınızı buna uygun şekilde yapmanızı tavsiye ederiz.

Kripto Para Nedir?

“Kripto para nasıl alınır?” sorusuna yanıt vermeden önce kripto paranın ne anlama geldiğini iyice anlamak gerekiyor. Kripto para, kriptografik protokoller kullanılarak son derece karmaşık kod sistemleriyle şifrelenen bir çeşit dijital para birimidir. 80’li yılların başından bu yana kripto para özelinde çalışmalara imza atılmaktadır. Bununla birlikte kripto paranın hayata geçirilme tarihi 3 Ocak 2009’dur.

Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkarılan ilk kripto para Bitcoin’dir. Daha sonrasında farklı teknolojilere sahip birçok kripto para piyasaya girmişti. İlerleyen dönemlerde de piyasadaki kripto paraların sayısının artacağı tahmin edilmektedir.

Kripto Para Alma Adımları

Bitcoin koinleri

Türkiye yeni yeni kripto paralarla tanışmaya başladı. Kripto paranın tam olarak ne anlama geldiğini öğrenen kişilerin merak ettiği konuların başında kripto paraların nasıl satın alınabileceği geliyor. Kripto para alma adımlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Güvenilir Kripto Para Borsası Bul: Kripto para almak isteyen birinin yapması gereken ilk şey güvenilir bir kripto para borsası bulmak. Güvenilirliğin önemi Türkiye gibi herhangi bir denetim olmayan ülkelerde çok daha fazla. Neredeyse her hafta birkaç kripto para borsasının açıldığı Türkiye’de güvenilir olan kripto para borsasını bulmak da çok kolay değil. Bunun için iyi yorum alan borsalara yönelebilirsiniz. Şu zamana kadar BtcTürk ve Paribu gibi borsalar hakkında olumsuz yorum olmaması, bu borsaların işini iyi yaptığını kripto para yatırımcılarına düşündürtüyor.
  2. Kripto Para Borsasına Üye Ol: Güvenilir bir kripto para borsası bulduktan sonra yapılması gereken ikinci şey bu borsaya üye olmak. Genel olarak kripto para borsalarının üyelik formunun sade olduğu görülüyor. Cep telefonu numarası, ad, soyad, adres, e-mail adresi gibi bilgileri giriyor ve kripto para borsasına üye olabiliyorsunuz.
  3. Kripto Para Borsasına Belge Gönder: Türkiye’de kripto para sektörü özelinde bir denetim olmadığı için birçok borsa, kendi denetimlerini kendileri yapıyor. Bunun için de kullanıcılarda belge talebinde bulunuluyor. Genel olarak kripto para borsalarının kimlik ve adres belgesi istediği görülüyor. Kimlik belgesinde ise selfie isteyen borsalar bulunuyor. İstenilen belgeleri gönderdikten sonra işlemler kısa sürede tamamlanıyor ve hesabınızdaki sınırlar kaldırılıyor. Artık tüm prosedürleri geçerek kripto para almaya hazırsınız.
  4. Kripto Para Borsasına Yatırım Yap: Kripto para borsasına üye oldunuz ve belgeleri de siteye gönderdiniz. Bu durumda hesabınız tam anlamıyla kullanıma açılmış oluyor. Yapılması gereken bir sonraki hamle ise kripto para borsasındaki hesabınıza para göndermek. Genel olarak Türkiye’deki kripto para borsalarının banka havalesi veya Papara online cüzdanı ile yatırım kabul ettiği görülüyor. Bu yöntemlerden kendinize en uygun olanı seçtikten sonra yatırımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.
  5. Kripto Para Satın Al: Kripto para borsasına yapacağınız yatırımlar ortalama 10 dakika içinde borsadaki hesabınıza geçecek. Burada TL olarak hesaba geçen tutarı dilediğiniz kripto paraya dönüştürebilirsiniz. Kripto para satın alma bölümüne giriş yaptıktan sonra almak istediğiniz kripto parayı ve ne kadarlık kripto para almak istediğinizi giriyorsunuz. Tüm bu işlem bittiğinde kripto para sahibi oluyorsunuz.

Kripto Para Madenciliği ile Kripto Para Alma

Kripto para alma yöntemlerinden en yaygını bir kripto para borsası kullanmak. Bununla birlikte özellikle kripto paraların çok popüler olmadığı dönemlerde “madencilik” yaparak da kripto para sahibi olabiliyordunuz. Peki, nedir bu kripto para madenciliği?

Kripto para madencilik işlemi için güçlü bilgisayar donanımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Donanımınız karmaşık matematiksel işlemleri çözer ve karşılığında bir miktar kripto para ile ödüllendirilirsiniz. Bu yöntem ayrıca ilk kripto para birimi olan Bitcoin’in de üretilme şeklidir.

Hangi Kripto Paralar Alınabilir?

Dünyanın dört bir yanında yaygın olarak kullanılan kripto paraların sayısının arttığından bahsettik. Türkiye’deki başarılı kripto para borsaları da bu kripto paraların birçoğuna yer veriyor. Öte yandan kripto paraları Türkiye dışındaki kripto para borsalarına göndererek Türkiye’de yer almayan kripto paralara da ulaşma şansınız bulunuyor. En çok tercih edilen kripto paralar ise şu şekilde sıralanıyor:

  1. Bitcoin ikonBitcoin: Tüm dünyada en çok tercih edilen kripto paralardan biri kuşkusuz Bitcoin. Dünyadaki tüm kripto para borsalarında yer alan Bitcoin’e Türkiye’deki borsalardan da erişim sağlayabiliyorsunuz. Değerinin inanılmaz noktalara ulaşması sayesinde dikkat çeken Bitcoin’i Türkiye’deki kripto para borsalarından temin edebilirsiniz.
  2. Ethereum logoEthereum: Popüler kripto paralardan bir diğeri de Ethereum. Türkiye’deki birçok kripto para borsasında kendine yer bulan Ethereum ile dilediğiniz işlemi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Oldukça güvenilir bir koin olak Ether dünyanın en büyük ikinci kripto parası konumunda ve bu konumunu da yakın gelecekte bırakacağa benzemiyor.
  3. Litecoin ikonLitecoin: Bitcoin’in ardından piyasaya giriş yapan ve en az Bitcoin kadar popüler olmayı başaran bir diğer kripto para ise Litecoin. Dünyanın dört bir yanındaki borsalarda listelenen Litecoin ile sorunsuz bir şekilde işlem yapabilirsiniz. Litecoin, Bitcoin ile birebir aynı sistemi kullanıyor ancak daha hızlı blok oluşturma işlemleri ile daha kısa sürede koin transferine imkan tanıyor.
  4. Dogecoin ikonDogecoin: Değeri son derece az olan ve daha çok eğlence amaçlı kullanılan Dogecoin de Türkiye’deki kripto para borsalarında kendine yer bulmuş durumda. Bu ilgi çekici kripto paranın kullanım alanı açısından diğer kripto para birimlerinden bir farkı yok. Dogecoin en çok Elon Musk’ınd esteklediği kripto para birimi olarak biliniyor.
  5. Tether ikonTether: Sabit değerli kripto paraların da son dönemde popüler olduğu biliniyor. En popüler stablecoin ise Tether. Dolar para birimine endeksli olan Tether’e Türkiye’deki güvenilir kripto para borsalarından erişim sağlayabilirsiniz. Tether’deki sürekli 1 Dolar’a endeksli fiyatı TRY cinsindeki dalgalanmalarda avnataja çevirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?