Yeni Başlayanlar için Bitcoin

Bitcoin logoKripto para sektörünün en popüler ürünü Bitcoin, birçok kişinin hâlen yabancı olduğu kavramlardan biri. Bitcoin’e yatırım yapmak istiyor ama bu para birimine tam anlamıyla güvenmiyorsanız Bitcoin rehberiyle bütün soru işaretlerini gidereceksiniz.

Tüm dünyadaki en popüler kripto para olan Bitcoin, Türkiye’de 2017 yılıyla birlikte yavaş yavaş popüler olmaya başladı. 2019 yılındaki astronomik artış sonrası popülerliğini arttıran Bitcoin’in hâlen tam olarak ne işe yaradığı, ne olduğu, nasıl alınabileceği anlaşılabilmiş değil. Bitcoin ile ilgili merak ettiğiniz her şeyin yanıtını yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Bitcoin Nedir?

Satoshi NakamotoBitcoin ile merak edilen konuların başında Bitcoin’in ne olduğu geliyor. “Bitcoin nedir?” sorusunun yanıtını vererek kripto para sektörüne adım atabilirsiniz.

Kripto paraların en popüleri olarak karşımıza çıkan Bitcoin, dijital para birimidir. 2008 yılının sonunda Satoshi Nakamoto adındaki kişi veya kurum tarafından ortaya çıkarılan bu kripto paranın merkezi bulunmuyor. Bu sayede denetim mekanizmasına tabi olmayan Bitcoin, dünyanın dört bir yanında popüler olmayı başardı. 9 sayfalık bir ‘whitepaper’ ile bağlayan Bitcoin’in hikayesi, bir çok programcının katılımı ile Satoshi sahneden çekilse de devam etti ve bugünlere gelerek 1 Trilyon Dolar pazar değerlemesine ulaştı.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin’in ne olduğunu anlayan ve bu kripto parayı mantıklı bulan biri, “Bitcoin nasıl alınır?” sorusuna yanıt arayarak araştırmalarına devam ediyor.

Bitcoin satın almak ve bu kripto paraya yatırım yapmak isteyen biri Türkiye’deki Bitcoin borsalarından birini tercih edebilir. Türkiye dışındaki Bitcoin borsalarından birinden de Bitcoin satın alma işlemi yapabilirsiniz. Bunun için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde:

  1. Bitcoin Borsasına Üye Ol: İlk olarak güvenilir bir Bitcoin borsasına üye olmanız gerekiyor. Ad, soyad, adres ve benzeri bilgileri sizlerden isteyen bu borsalara, kimlik ve adres belgelerinizi de göndermeniz gerekiyor. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra Bitcoin borsasındaki hesabınızı açmış oluyorsunuz.
  2. Bitcoin Borsasına Para Yatır: Bitcoin borsasına üye olan biri, ikinci adımda bu borsaya para yatırmak zorunda. Bunun için de banka havalesi veya Papara ödeme yöntemlerinden birini kullanabiliyor. Borsanın minimum yatırım limitlerine dikkat ederek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  3. Bitcoin Satın Al: Bitcoin borsasına para gönderdikten sonra hesabınızda bu para TL cüzdanında duruyor. Bitcoin satın alma bölümüne girerek Türk Lirasını Bitcoin’e dönüştürebilirsiniz. Böylece Bitcoin satın alma işlemini tamamlamış olacaksınız.

Bitcoin Üretimi Nasıl Yapılıyor?

Bitcoin madenciliğiBitcoin’in üretimi Bitcoin madenciliği ile mümkün oluyor. Geçtiğimiz yıllarda birçok kişi gerekli donanımı sağladıktan sonra Bitcoin madenciliği yapabiliyordu. Artık maliyetler arttığı için bir kişinin madencilik yapabilmesi çok mümkün değil.

Çok güçlü bilgisayarlar tarafından yapılan bu işlem sayesinde Bitcoin ortaya çıkıyor. Bunun yanında Bitcoin ağının güvenliği de madencilik sayesinde sağlanıyor. Bitcoin madenciliğinin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Madencilik yaparak, para harcamak zorunda kalmadan kripto para kazanabilirsiniz.
  • Bitcoin madencileri, blok zincirine eklenen doğrulanmış işlemlerin “bloklarını” tamamladıkları için ödül olarak Bitcoin alırlar.
  • Madencilik ödülleri, ilk önce karmaşık bir bulmaca çözerek bloku dolduran madenciye ödenir.
  • Bitcoin madencisi olmak için bir GPU’ya veya uygulamaya özel bir entegre devreye (ASIC) ihtiyacınız var.

Bitcoin Kullanmanın Avantajları Neler?

Bitcoin’in ne olduğunu anladık. Bu kripto paranın üretimin nasıl olduğunu ve Bitcoin’i nasıl satın alabileceğimizi de kavradık. Peki, Bitcoin kullanmanın avantajları neler?

Bitcoin, piyasada her geçen gün biraz daha popüler olan bir kripto para. Merkezsiz olması sayesinde takip edilemeyen bu kripto parayı kullananlar, şu avantajlardan yararlanmış olacaklar:

  1. Hızlı ve Güvenilir Para Transferi: Geleneksel yöntemlerden bıkan ve hızlı bir şekilde para transferi yapmak isteyen kişilerin tercihi Bitcoin oluyor. Son yıllarda Bitcoin işlem hızında zaman zaman sıkıntılar olsa da hâlen geleneksel yöntemlerin birçoğundan daha hızlı bir şekilde işlem yapabiliyorsunuz.
  2. İşlem Yapan Kişi Bilinmiyor: Bitcoin ile yapılan işlemlerin tamamı şeffaf bir şekilde paylaşılıyor. Öte yandan işlemi yapan kişinin kimliği hiçbir şekilde bilinemiyor. Bu da yöntemin daha fazla kişi tarafından tercih edilmesini sağlıyor.
  3. Kullanışlı: Yüksek miktarlarda parayı yanınızda taşımak, hatta bankada tutmak bile riskli. Bitcoin ise yüksek miktarlara internetin bulunduğu her yerden erişim sağlamanıza olanak tanıyor. Son derece kullanışlı olan Bitcoin sayesinde paranızı her an yanınızda tutacaksınız.

Bitcoin Hangi Amaçlarla Kullanılabilir?

Bitcoin ile ilgili temel özelliklerin tamamını sizlerle paylaştık. Bununla birlikte Bitcoin’in hangi alanlarda kullanılabileceği, Bitcoin’in hangi amaçlara hizmet edebileceği konusuna bir açıklama getirmedik.

Popülerliğini günden güne arttıran Bitcoin’in kullanım amaçlarının başında para ve değer transferi geliyor. Banka gibi aracıları ortadan kaldırmasıyla Bitcoin, çok daha kullanışlı bir yöntem olarak karşımıza çıktı. Bunun yanında alışveriş ve yatırım aracı olarak da Bitcoin kullanılabilir. Entegrasyon arttıkça hayatın her alanında Bitcoin’in kullanılabilmesi bekleniyor.

Bitcoin Fiyatı Nedir?

Bitcoin’in fiyatıyla ilgili bir yorumda bulunmak çok kolay değil. Bu yazıyı yazdığımız esnada Bitcoin’in fiyatı 480.000 TL civarındaydı. Bununla birlikte sizler bu yazıyı okuduğunuzda belki de Bitcoin’in fiyatı tamamen farklı bir tutar olacak. Durum böyle olunca Bitcoin yatırımı yapmayı planlayanların son derece dikkatli olması gerekiyor.

Bitcoin’in fiyatını takip etmek isteyen yatırımcılar sayfamızdan fiyatı takip edebilir ve yatırımlarını buna göre şekillendirebilirler.

Görüntülenecek herhangi bir para birimi seçmediniz

Altcoin Nedir?

AltcoinlerBitcoin’in popüler olması, farklı kripto paraların ortaya çıkmasını tetiklemiştir. Bu süreçte Bitcoin’in maliyetinin artması da diğer kripto paraların ortaya çıkma sürecini hızlandırmıştır. Bitcoin dışındaki tüm kripto paralara altcoin adı veriliyor. Sayıları her geçen gün artan altcoinlerin bazıları piyasada tutunmayı başarırken, bazıları bu piyasada kalıcı olamıyor.

Piyasadaki ilk bilinen altcoin Litecoin’dir. Bitcoin’in birçok özelliğini kopyalayarak ortaya çıkan Litecoin’i her yıl yüzlerce kripto para takip ediyor. Daha sonra çıkan ve en büyük ikinci değerlemeye ulaşan altcoin ise Ethereum‘dur. Dogecoin, Zcash, Monero, Ripple, Binance Coin, Cardano, Polkadot, Bitcoin Cash ve Stellar diğer bilinen altcoinlerdir.

Altcoin Nasıl Alabilirim?

Türkiye’deki Bitcoin borsalarının büyük bir bölümü farklı kripto paralara da yer veriyor. Bu borsalardan diğer kripto paralara erişim sağlayabilirsiniz. Aynı Bitcoin satın alma işleminde olduğu gibi altcoinleri de alabilirsiniz.

Türkiye’deki borsaların yer verdiği altcoinlerin başında Litecoin geliyor. Ethereum, Tether, Monero ve daha nicelerine de Türkiye’deki Bitcoin borsalarından ulaşabilir ve bu borsalara yatırım yapabilirsiniz. Altcoin listesiyle fark yaratan borsalar ise BtcTürk, Paribu ve Bitci olarak sıralanıyor. Türkiye dışında ise Binance, birçok altcoine yer vererek dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?