Hardfork Nedir?

Hardfork Nedir?Bitcoin Cash’in piyasaya çıkmasıyla birlikte popüler olan Hardfork, mecburi çatallaşma anlamına geliyor. “Hardfork nedir?” sorusundan hareketle bu konuyla ilgili merak edilen her şeyin yanıtını vermeye çalıştık.

Kripto para sektörü her geçen gün yeni terimleri hayatımıza sokuyor. 2017 yılında da Hardfork kelimesi kripto para sektörünü yakından takip edenlerin sözlüğüne dahil oldu. Peki, Hardfork gerçekte ne anlama geliyor?

Hardfork kelimesini incelediğimizde fork kelimesinin Türkçe karşılığının çatallanma olduğunu görüyoruz. Hardfork da mecburi çatallanma olarak hayatımıza giriş yapıyor. Mecburi çatallanma denildiğinde kripto para sektörüne hâkim olmayan kişilerin durumu tahayyül etmekte zorlanacağının farkındayız. Bu yüzden daha sade biçimde Hardfork terimini açıklamaya çalışacağız.

Blockchain ağı üzerinde keskin bir bölünme anlamına gelen Hardfork, mevcut Blockchain ağına alternatif yeni bir Blockchain ağı inşa eder. Bu işlem, eski ağdaki açıkları kapatmak ve yeni özellikler eklenmek için yapılmaktadır. Böylece ağır aksak ilerleyen ağ yerine, güncel bir ağ ortaya çıkar.

Çatallanmanın birçok sebebi bulunmaktadır. Mevcut Blockchain ağının talepleri karşılayamaması, geliştiriciler arasındaki fikir ayrılıkları ve benzerleri çatallanmaya sebep olabilir. Hardfork durumunda iki yeni kripto para ve iki yeni ağ ortaya çıkacaktır.

Fork Temelde İkiye Ayrılır

Bitcoin Cash ve BitcoinHardfork’un detaylarına göz atmadan önce ilk olarak Fork’un derinliklerine inmek gerekiyor. Çatallanma olarak bilinen Fork, temelde ikiye ayrılıyor. Bunlardan biri asıl konumuz olan Hardfork. Diğeri ise Softfork.

  1. Hardfork: Genellikle yazılımın eski sürümlerinde bulunan önemli güvenlik açıklarını düzeltmek, yeni işlevler eklemek veya işlemleri tersine çevirmek için kullanılır. Blockchain ağı üzerindeki keskin bölünmeyi ifade eder.
  2. Softfork: Blockchain ağında yeni alternatif olarak oluşturulan ağlara verilen isimdir. Eski ağda bulunan zincir devam eden. Bununla birlikte yeni ağa geçiş yapılmasına olanak tanınır. Mevcut ağda değişiklik olması gerektiğine inanan geliştiriciler tarafından yapılmaktadır.

Hardfork Esnasında Yapılması Gerekenler

Tekrar Hardfork’a döndüğümüzde bu durumun aslında sıradan yatırımcı için oldukça riskli olduğu görülüyor. Hardfork esnasında paranızı kaybetmemek için aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz.

  1. Tartışmasız Güncellemelerde: Hardfork esnasında yeni bir kripto paranın ortaya çıkmayacağı kesinleşirse burada yapılması gereken tek şey paranızın bulunduğu kripto para borsasının duyurularını takip etmek. Böylece nasıl bir yol haritası izlemeniz gerektiğini bulacaksınız. Kripto para borsası güncellemeyi desteklediğini duyurursa bu durumda aynı borsada işlem yapmaya devam edebilirsiniz. Borsa, güncellemeyi desteklemediğini söylerse bu kripto para borsasından güncellemeyi destekleyen bir borsaya çekim yapmalısınız. Bununla birlikte Hardfork tartışmasız olduğu için borsanın güncellemeyi desteklememe ihtimali epey düşük.
  2. Farklı Kripto Para Ortaya Çıkarsa: Güncellemeler esnasında yeni bir kripto paranın ortaya çıkacağı duyurulursa yine kripto para borsasının duyurularını takip etmeniz gerekiyor. Kripto para borsası Hardfork ile ortaya çıkacak kripto parayı destekliyorsa kripto paraları borsada tutmaya devam ederseniz yeni oluşan kripto para, Hardfork gerçekleştikten sonra borsa tarafından hesabınıza tanımlanacaktır. Bu durum kripto paraya göre biraz zaman alabilir. Hardfork sonrası ortaya çıkacak olan kripto para borsanız tarafından desteklenmiyorsa yeni oluşan kripto parayı almak için bu kripto paranın desteklendiği borsaya transferi yapmanız gerekiyor. Eğer kripto para borsasında değil de özel cüzdanda paranızı tutuyorsanız herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Dilediğiniz zaman Hardfork sonrasında ortaya çıkacak yeni kripto parayı alabilirsiniz.

Hardfork Örnekleri

Hardfork’un kripto para sektörüne yeni adım atan birinin kafasında oturacak birkaç bilgi verdiğimizi düşünüyoruz. Bununla birlikte birkaç örnekle bu konunun çok daha iyi anlaşılacağı kanaatindeyiz. En bilinen Hardfork örnekleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Bitcoin Cash logoBitcoin Cash: Popüler kripto paralardan biri olarak bilinen ve geçmişte birçok borsada listelenen Bitcoin Cash, 2017 yılında ortaya çıktı. Birimi BCH olan Bitcoin Cash’in Hardfork sonucu ortaya çıktığı da biliniyor. BCH, Bitcoin’in başarılı bir Hardfork’udur. Bitcoin ve Bitcoin Cash, blok 478.558’e kadar aynı geçmişi paylaştı. Ancak Bitcoin Cash’in arkasındaki motivasyon, Satoshi’nin Bitcoin için düşündüğü gerçek vizyonun üzerine yapılan tartışmalardan doğan topluluk içindeki bir dizi anlaşmazlıktı. Daha sonrasında Bitcoin Cash’in de Hardfork sonucu önce BCH‘e sonra da bir kez daha hardfork yaşayarak Bitcoin SV’ye ayrıldığı gözlemlendi.
  2. Ethereum Classic logoEthereum Classic: Ethereum Classic yani ETC, Ethereum’un başarılı bir fork’udur. DOA’nın 50 milyon ETH’nin çalınmasıyla sonuçlanan hacklenmesinden sonra yaratılmıştır. O zamanlarda, Ethereum topluluğu ne yapacağını tartıştı ve çoğu, blok 1.920.000’de Hardfork kullanmaya karar verdi. Böylelikle bir hırsızlık sonucu Ethereum gibi idealist bir kripto oluşum Blockchain‘in ilk kuralını bozmak zorunda kaldı ve gerçekleşmiş işlemleri geçersiz kılabilmek için Hardfork yaptı. Böylelikle çalınan para kurtarıldı ama kural bozuldu.

Hardfork Klonlama mı?

Hardfork’un tanımına ve örneklere baktığımızda bunun bir klonlama olduğu düşünülebilir. Hâlen endüstride birçok kişinin Hardfork’u klonlama olarak lanse ettiği de biliniyor. Aslında bu iki kavram birbirinden oldukça farklı.

Klonlama ile altcoinler meydana geldi. 2011 yılında ortaya çıkan Litecoin, klonlamanın en bilinen örneklerinden biriydi. Bitcoin kodunun orijinal kopyası kullanıldı ve yeni bir kripto para ortaya çıkarıldı. Bundan sonraki kripto paralar da birbirinin klonu olarak yaratıldı. Hardfork veya Softfork ise bir kripto paradan tamamen farklı yapıda kripto paraların doğmasıdır. Bitcoin’den Bitcoin Cash’in doğması, Ethereum’dan Ethereum Classic’in ortaya çıkması ile Bitcoin kodunun kullanılarak Litecoin’in ortaya çıkması tamamen farklı konular. Dolayısıyla “Hardfork klonlama mı?” sorusunun yanıtı hayır.

Hardfork Geleceği

Hardfork’un geçtiğimiz yıllarda kripto para endüstrisine önemli katkıları olduğu biliniyor. Endüstriye hem pozitif hem de negatif etki eden Hardfork’ların geleceği hakkında net bir şey söylemek mümkün değil. Zira fazla riskli olması sebebiyle kripto para topluluğunu bir süre sonra piyasadan uzaklaştırabilir.

Hardfork veya Softfork’un kripto paraları geliştirmenin tek yolu olmadığını da söylemek gerek. Her şeye rağmen forklar kripto para endüstrisinde önemli bir konumda bulunmaya devam edecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?