Tether Fiyatı Ne Kadar? ₺18.809 - Tether Fiyat Grafiği

Tether güncel fiyatı TL kuru ile ₺18.809 oldu. Tether güncel fiyat grafiği ve fiyat değişimlerini sayfamızda bulabilirsiniz.

Alış-satış Tether
 • tether
  Tether (USDT)
 • Canlı Fiyat
  ₺18.809
 • 24s %
  -0.24%
 • Piyasa Değeri
  ₺1,277.82 B
 • Hacim
  ₺780.34 B
 • Mevcut Tedarik
  67.95 B USDT
 • Rütbe
  3

Kripto Hesaplayıcı

Fiyat Grafiği


Loading Data
Please wait, we are loading chart data

Kripto Para Hakkında

Tether Hakkında

Tether ikonTether (USDT), ABD dolarının değerini yansıtması amaçlanan bir değere sahip bir kripto para birimidir. Fikir, dijital dolar gibi kullanılabilecek istikrarlı bir kripto para birimi oluşturmaktır. Bu sayede BTC, ETH gibipopüler para birimlerini alıp satarken fiat paralara yani USD'ye geçmeye gerek kalmadan USDT'ye geçerek kripto paralarda kalmaya devam edebilmektir.

Bu amaca hizmet eden sabit bir dolar ikamesi olan madeni paralara "sabit madeni paralar" denir. Tether en popüler sabit jetondur ve hatta birçok popüler borsada bir dolar yerine geçer. Tether fiat parayı dijital para birimine çeviriyor ve ulusal para birimlerinin fiyatına sabitlemek için kullanılıyor. Diğer kripto paralar gibi blockchain teknolojisi kullanıyor.

Diğer kriptolardan farklı olarak, [resmi Tether sitesine göre] "% 100 USD tarafından desteklenmektedir" (USD rezervde tutulur). Tether'in birincil kullanımı, kripto alanına bir miktar istikrar sunması ve dolar cinsinden ve bankalarla işlem yapamayan borsalara fiat para biriminden likidite sunmasıdır.

Dijital paralar, web sitesinin yasal bölümüne göre, British Virgin Islands yasalarına tabi olan Tether Limited adlı bir şirket tarafından çıkarılır. Bu şirket ise Hong Kong'da kurulmuştur. Kurucusu Jan Ludovicus van der Velde'nin, bitcoin'in fiyat manipülasyonunun yanı sıra tether ile suçlanan kripto para borsası Bitfinex'in CEO'su olduğu ortaya çıktı. Bitfinex de dahil olmak üzere borsalarda işlem yapan birçok kişi, bitcoin gibi diğer kripto para birimlerini satın almak için Tether'i kullanıyor. Tether Limited, sanal para satın almak için bu yöntemi kullanmanın, kullanıcıların bir borsaya daha hızlı ve daha ucuza fiat girip çıkmalarını sağladığını savunuyor. İddialara göre is karşılığı olmayan USDT'ler kullanılıyordu. Son dönemdeki regulasyonlar ile bu iddiaların önüne geçildi ve Tether eski güvenilirliğine kavuştu.

USDT'nin kullanımı oldukça basittir. Kripto para borsalarında, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın almak için kullanılabilir. Bir borsadan Omni Layer özellikli herhangi bir cüzdana kolayca aktarılabilir. Tether'in işlem ücreti yoktur, ancak harici cüzdanlar ve borsalar bir ücret alabilir. USDT'yi USD'ye ve tersini Tether.to Platformu üzerinden dönüştürmek için kullanıcıların küçük bir ücret ödemesi gerekir. Bitcoin için Tether satın alma ve satma, Tether.to platformu aracılığıyla yapılabilir.

Tether Nedir ve Ne Zaman Çıktı?

Dünyanın dört bir yanında kullanılan Tether, sabit kripto paralardan biridir. Stabil coin olarak adlandırılan Tether’in kısaltması USDT şeklindedir. Amerikan Dolar’ının sanal versiyonu olarak kullanılan Tether, ani düşüşlerde kurtarıcı oluyor. Genel olarak ABD Doları’na endekslenen bu kripto paranın Bitcoin’in ani düşüşlerinde daha değerlendiği biliniyor. Öte yandan Tether’in Dolar’a endeksli olduğunu kanıtlamadığını ve bu yüzden Tether’in güvenilir olmadığını iddia edenler de bulunuyor.

Tether’in ortaya çıkış tarihi ise 2015 yılında piyasaya sürülmüştür. İlk olarak Bitfinex borsasında listelenen Tether, daha sonrasında birçok kripto para borsasında yerini almıştır.

Tether Kurucusu ve Sahibi Kim?

Sanal cüzdanlarla muhafaza edilen ve Blockchain sistemiyle transferi yapılan Tether’in kurucusu Tether Limited’tir. Bu şirketin piyasaya sürdüğü Tether, kısa sürede birçok yatırımcının ilgisini çekmiştir.

Tether’in CEO’su ile Bitfinex’in CEO’sunun aynı kişiler olması ise Tether Limited ile Bitfinex arasında bir bağlantı olduğunu düşündürtüyor. Ayrıca Bitfinex, 2018'in ortasından bu yana eksik olan 850 milyon dolarlık fonu karşılamak için Tether kullanmakla suçlandı. 2018 yılında açılan dava henüz sonuçlanmadı. Kısacası; USDT’nin sahibi ve kurucusu Tether Limited ama bu şirketin Bitfinex borsasıyla da bir bağlantısı olduğu tahmin ediliyor.

Tether Nasıl Alınır ve Satılır?

Farklı konularla gündeme gelen Tether’i satın almak son derece kolay. Birçok kripto para borsasında USDT listeleniyor. Türkiye’de Icrypex, Paribu, BtcTürk gibi borsalar USDT alım satım işlemine açık. Bunun yanında en önemli yabancı kripto para borsalarında da USDT alışverişi yapabilirsiniz. Binance, Coinbase bu şirketlerden sadece birkaçı.

Tether satın almak için ilk olarak yukarıdaki borsalardan birine üye olmanız ve istenen belgeleri göndermeniz gerekiyor. Hesabınız kullanıma açıldıktan sonra Tether satın almak için havale veya Papara yöntemini kullanabilirsiniz. Para hesabınıza geçtikten sonra da USDT satın alabilirsiniz. Yabancı kripto para borsalarına ise Papara ve kredi kartı ile yatırım yapabiliyorsunuz. Tether satmak içinse USDT satış bölümüne girerek satmak istediğiniz Tether miktarını giriyorsunuz. İşlemi onayladıktan sonra maksimum 10 dakika içinde satışı tamamlayacaksınız.

Tether Madenciliği Nasıl Yapılır?

Birçok kripto parayı üretmek için madencilik yapmak gerekiyor. Tether’de ise madencilik sistemi bulunmuyor. Dolayısıyla üretim yapıp USDT kazanmak mümkün olmuyor. Bunun yerine Tether Limited, her USDT’yi 1 dolar olacak şekilde piyasaya sürüyor.

Tether Limited tarafından Tether’in gerçek rezervlerle desteklendiği belirtiliyor. Rezervlerin dolaşımda olan USDT’lerden daha fazla olduğu da dile getiriliyor. Kısacası; rezervlerle desteklenerek piyasaya sürülen, en azından bu yönde açıklamalar yapılan Tether’de madencilik sistemi bulunmuyor.

Geçmiş Fiyat Verileri

Tarih Fiyat Hacim Piyasa Değeri

Kripto Para Cüzdanları

# Borsa Çift Fiyat Hacim (24 saat) Güncelleme

Teknik Analiz

No technical data available for this coin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?